Vydali sme ďalší diel knihy Máme dieťa s poruchou sluchu

Vydali sme ďalší diel knihy Máme dieťa s poruchou sluchu

Po roku vydávame ďalší diel knihy Máme dieťa s poruchou sluchu.  Kým v predchádzajúcom vydaní sa mohli rodiny dočítať o praktických skúsenostiach a radách od odborníkov, ako aj rodičov, najnovšia kniha – Máme dieťa s poruchou sluchu 1, má ambíciu byť podrobným sprievodcom naprieč svetom nepočujúcich detí, a to najmä v citlivom období raného veku.

Na Slovensku sa narodí ročne približne 200 detí s poruchou sluchu, pričom až 90 % z nich počujúcim rodičom. Nová rodinná realita zaskočí mnoho z nich, pričom raná intervencia je pri tomto ochorení kľúčová. Čím skôr sa porucha sluchu diagnostikuje a začne sa s dieťaťom pracovať, tým je vyššia šanca, že sa bude vyvíjať podobne, ako jeho počujúci rovesníci.

Sprievodca pre rodičov aj odborníkov

„Nový diel je určený rodičom detí s poruchou sluchu, ale aj iným záujemcom – odborníkom, učiteľom, študentom, asistentom, ktorí sa chcú dozvedieť viac o tejto diagnóze, príčinách jej vzniku, o význame a možnostiach korekcie porúch sluchu technickými prístrojmi, o kompenzačných pomôckach, o potrebe ranej intervencie, o kultúre Nepočujúcich, vzdelávaní a o ďalších témach,“ vysvetľuje Martina Rzymanová, jedna z autoriek knihy.

Faktické informácie, ale aj praktické rady

„V prvej časti knihy nájdete veľa technických informácií, ktoré sme sa snažili podať zrozumiteľnou formou. A hoci tieto informácie rýchlo starnú, dúfame, že čitateľom pomôžu zorientovať sa v problematike a porozumieť im,“ uvádza autorka Martina Rzymanová.

Pri písaní knihy boli nevyhnutné aj konzultácie s lekármi a technikmi. „Veľmi ma potešila takáto spolupráca, pretože tak to vlastne aj má byť – odborníci majú pracovať v tíme, ktorý má spoločný cieľ – pomôcť rodičom a dieťaťu s poruchou sluchu,“ ocenila Silvia Hovorková, ďalšia z autoriek knihy.

Kniha je tak plná užitočných faktických informácií o ochorení a možnostiach jeho kompenzácie, no zároveň v nej rodiny nájdu aj množstvo praktických rád. „Popisuje napríklad, ako sa pripraviť na stretnutie s odborníkom; rodičia si prečítajú čo budú ich dieťaťu robiť a tiež aj prečo a ako to budú robiť. A určite aj odpovie na množstvo otázok, na ktoré hľadajú odpovede v každodennej starostlivosti,“ dopĺňa Darina Tarcsiová, tretia autorka.

Ďalej sa v knihe dozviete:

  • Ako dieťa privyknúť na nosenie načúvacích prístrojov ?
  • Ako funguje kochleárny implantát?
  • Aké sú odporúčania rodičov nepočujúcich detí pre odborníkov?
  • Aký je prínos komunity Nepočujúcich pre nepočujúce dieťa?
  • Aké najvyššie vzdelanie môže nepočujúce dieťa reálne dosiahnuť?
  • Aké sú možnosti sociálnej podpory rodín s nepočujúcim dieťaťom?

Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová pracovali na oboch knihách viac ako 3 roky. Pri písaní zúročili svoje dlhoročné poznatky získané prácou s nepočujúcimi deťmi. Máme dieťa s poruchou sluchu 1 a 2 tak podávajú aktuálne a komplexné poznatky o  liečbe, výchove, či vzdelávaní detí s poruchou sluchu. „Veríme, že táto kniha bude pre rodičov spoločníčkou na ceste, ktorú si síce nevybrali, ale na jej konci stojí šťastné dieťa,“ sumarizuje Darina Tarcsiová.

Knihu si v tlačenej verzii môžete objednať v Dobrom obchode na Sashe.sk za odporúčaný príspevok 15 €. Výťažok poputuje na podporu občianskeho združenia OZ Nepočujúcedieťa.sk, ktoré sa venuje rodinám s deťmi s poruchami sluchu.

Objednať 1. diel

Objednať 2. diel

Knihy v elektronickej verzii si môžete bezplatne stiahnuť tu:

Máme dieťa s poruchou sluchu 1

Máme dieťa s poruchou sluchu 2