Zrelí na dobu digitálnu, alebo nikdy nie je neskoro

Zrelí na dobu digitálnu, alebo nikdy nie je neskoro

Digitalizácia nám v dnešnej dobe uľahčuje život v každom smere. Či už je to možnosť vybaviť úradné záležitosti z pohodlia domova, nakúpiť bez vychádzania z domu alebo zaplatiť faktúru jedným klikom. Deti mnohokrát ovládajú technológie lepšie, ako dospelí, pretože s nimi vyrastajú a stávajú sa súčasťou ich rozvoja. Čo ale takí seniori?

Mnoho z nich je v tomto smere závislých od pomoci rodinných príslušníkov.  Preto sa Slovak Telekom rozhodol, že tejto skupine ľudí pomôže a podporí projekty, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie IT zručností seniorov na Slovensku.

Podporu získala aj obec Spišský Hrhov, ktorá plánuje v rámci projektu vytvoriť vlastné obecné audiovizuálne štúdio realizované seniormi zo seniorklubu. Štúdio bude zabezpečovať kultúrne a spoločenské akcie nielen pre samotný seniorklub, ale aj obec a okolité obce. Cieľom projektu je odborne pripraviť seniorov so základnými digitálnymi zručnosťami na prácu audiovizuálnych technikov.

Výber techniky a následne dodacia doba trvala o čosi dlhšie ako sa predpokladalo, preto organizátorov projektu milo prekvapila samotná iniciatíva seniorov začať s projektom ešte pred dodaním, tak povediac “nasucho”. Začalo sa s výberom seniorov, ktorí boli ochotní venovať sa týmto novým aktivitám. S nimi sa následne plánovali akcie, ktoré sa budú vďaka tomuto projektu realizovať.

Koncom minulého týždňa sme začali s inštruktážou, prípravou a školeniami v technike a technológii, ktorá nie je jednoduchá ani pre mladého človeka s priemernými zručnosťami v IT. Nazdávam sa, že sa to darí míľovými krokmi, naši seniori sú totiž ozaj skvelí. Toto je naša hlavná skúsenosť. Verili i dúfali sme v to, že aj  schopný a učeniachtivý senior dokáže obsluhovať nie najjednoduchšie IT audiovizuálne technológie, sme však prekvapení z krátkosti času, za ktorý sú toho schopní. Skutočne predčili naše očakávania a tak veríme, že najbližšie akcie, ktoré budeme mať v obci od začiatku leta, budú dobre a takmer profesionálne zvládnuté práve seniormi. Súčasťou projektu bola aj aktivita prípravy pravidelného streamovania svätých omší pre tých, ktorí sa nemôžu z rôznych dôvodov bohoslužieb zúčastňovať. Je to pomerne náročná ambícia, ale veríme, že v priebehu mesiaca sa nám to podarí,” uviedol Michal Smetanka, organizátor projektu.

Prístup a záujem seniorov o získavanie nových zručností je naozaj obrovský, o čom svedčí aj ich prístup k projektu, ktorý chápu ako zmysluplnú zábavu, a nie povinnosť.

Prax ukazuje, že starší človek nemá žiadny vážny problém so zvládnutím moderných technológií, ak chce a ak má niekoho, kto mu pomôže s vysvetlením a zaškolením. Robiť audiovizuálne záznamy v patričnej kvalite, archivovať, či dokonca robiť livestream je dnes možno bežnou vecou, robiť ju však samotnými seniormi a vo vysokej kvalite pre obecnú verejnosť, je však podľa nás skvelé,” pokračuje Michal Smetanka, organizátor projektu.