Nevidiaci majú nenahraditeľného pomocníka. Corvus rozširuje funkcionality

Nevidiaci majú nenahraditeľného pomocníka. Corvus rozširuje funkcionality

Set aplikácií Corvus, na sprístupnenie mobilných telefónov nevidiacim a slabozrakým, si získava nielen na Slovensku čoraz väčšiu popularitu. Vďaka novým funkcionalitám majú navyše prístup do digitálnych knižníc či k podcastom, jednoduchšie nájdu stratené kľúče alebo si môžu efektívne nastaviť prísun informácií, a mnoho ďalšieho. Corvus je tak nenahraditeľnou pomôckou, ktorá značne uľahčuje život ľuďom so zrakovým znevýhodnením.  

Pripomeňme, že ide  o software,  vďaka ktorému dokážu ľudia so zrakovým postihnutím telefonovať či SMSkovať zo smartfónu, ale zároveň slúži na uľahčovanie sebaobsluhy, priestorovej orientácie, ba dokonca zvyšuje ich bezpečnosť. Slovenskí vývojári zo Stopka, n. o, ktorí sú sami nevidiaci a slabozrakí, ho vyvíjajú už od roku 2013, pričom posledné dva roky ho tvoria aj vďaka finančnej podpore z Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Pontis.

7 mobilov do zásoby

Mnoho nevidiacich sa tak bálo príchodu telefónov s dotykovou obrazovkou, pri ktorých sa hmatom nie je o čo oprieť, že si nakúpili aj 6 či 7 hovoriacich telefónov s klasickou klávesnicou do zásoby. Vo všeobecnosti je, totiž, ovládanie telefónu spôsobom, že vám čítač oznámi, čo máte pod prstom, veľmi náročné a neefektívne. Naviac, 80 % zrakovo postihnutých sú ľudia v staršom veku, pre ktorých sú takéto telefóny úplne neprístupné. Pre Corvus však nie je dôležité, kde sa obrazovky smartfónu dotýkate, ale aké gestá vykonávate.

Digitálne knižnice i podcasty

Navyše, stále prináša nové funkcie. Vďaka najpopulárnejší modulu majú nevidiaci zjednodušený prístup do digitálnych knižníc na Slovensku, v Čechách i vo svete a vyberať si tak môžu spomedzi 200 000 titulov. Ďalším príkladom je najnovšia verzia podporujúca inteligentné hodinky, zdokonalená lupa, či detektor predmetov na základe NFC tagov, ktorý poslúži najmä pri identifikácii obsahu v tvarovo jednotných obaloch. Zlepšený prístup k informáciám ponúka RSS čítačka, ktorá zároveň podporuje i podcasty.

Vývojári Corvusu tiež začali spolupracovať s úspešným českým startupom Beenode, ktorý vyvinul vlastné prívesky na lepšie vyhľadávanie stratených predmetov (kľúčov, peňaženiek…). Prívesok zo smartfónu ľahko „prezvoníte“ a podľa jeho zvuku predmet nájdete. Integrovaním ovládania týchto príveskov do Corvusu sa stali použiteľné skutočne pre každého.

Aj pre seniorov

Za revolučnú novinku, ktorá práve prichádza do ostrej verzie, je jedinečný Touch režim. Vďaka nemu je možné smartfón v prostredí Corvusu plne ovládať stláčaním niekoľkých zobrazených tlačidiel, bez nutnosti pohybových gest. Režim je určený slabozrakým (nie úplne nevidiacim), vďaka čomu sa rozširuje cieľová skupina o seniorov s častými motorickými problémami.

Záujem prejavilo aj zahraničie

Corvus prešiel veľkými zmenami k lepšiemu, čo má naznačiť i nové logo a prezentácia, pričom novú funkcionalitu ocenili nielen slovenskí používatelia, ale aj návštevníci medzinárodnej konferencie a výstavy kompenzačných pomôcok INSPO 2018 v Prahe a návštevníci jednej z najväčších medzinárodných výstav kompenzačných pomôcok pre nevidiacich Sight City 2018 v nemeckom Frankfurte. Aj preto Corvus používajú už nielen používatelia zo Slovenka, Čiech a Poľska, ale i používatelia z Talianska, Nemecka a veríme, že čoskoro i z Veľkej Británie, Dánka, či Ruska.