Znie to ako nonsens. Ako si môžu hudbu užívať ľudia so sluchovým postihnutím? Odpoveď je jednoduchá – celým telom.
Spomeňte si na posledný koncert, ktorého ste sa zúčastnili. Či ste boli v predných alebo posledných radoch, je pravdepodobné, že ste už pri prvých tónoch zažili vo svojom vnútri zvláštny pocit rezonovania. S každým tónom a akordom silnel. Aj vďaka tomu to bol pre vás výnimočný hudobný zážitok. S podobným princípom sa rozhodlo pracovať aj združenie Porta Artium s projektom Musica Medica.
Projekt Musica Medica – hudba sa nás dotýka je muzikoterapeutický koncept, ktorý si môže užiť skutočne každý. Celý je totiž založený na vibráciách, ktoré jednotlivé hudobné nástroje vydávajú – či už ide o symfonické gongy alebo elektrické gitary so zosilnenými nízkymi frekvenciami. Skladá sa z dvoch častí. Prvá je zameraná na koncert. Po nej nasleduje workshop, pri ktorom prídu nepočujúci do kontaktu s nástrojmi. Môžu si tak priamo vyskúšať, aké to je brnkať na struny elektrickej gitary či udierať do gongov.
Počas desiatich májových dní sa trojčlenný tím pozostávajúci z jazzmana Borisa Čellára, hudobného terapeuta Ramiho Shaafi a Ivany Shaafi, vybral do škôl v piatich slovenských mestách – v Bratislave, Kremnici, Lučenci, Levoči a Prešove. Spoločne tam búrali zaužité predstavy a ukázali nepočujúcej mládeži niečo, o čom možno ani nesnívali – hudbu. „Pojem výchovný koncert má u detí takú zvláštnu pachuť. Majú voči nemu predsudky, že to bude automaticky nuda. To sa však u nás nedeje. Po koncerte s nami ešte deti ostávajú, berú si do rúk nástroje a hrajú,” ozrejmuje Boris Čellár, aká atmosféra vládne na týchto koncertoch. Napokon, projekt otvára oči každému, od skúsených hudobníkov po počujúcich ľudí. Ukazuje melódie a tóny z úplne iného uhlu pohľadu. Z uhlu, ktorý si dokáže užiť každý.