Stiahnite si unikátnu knihu, ktorá pomáha rodičom vychovávať dieťa s poruchou sluchu

Stiahnite si unikátnu knihu, ktorá pomáha rodičom vychovávať dieťa s poruchou sluchu

Na Slovensku sa ročne narodí približne 200 detí s poruchou sluchu, až 90 % z nich počujúcim rodičom. Tí sa na novú situáciu často nevedia pripraviť a  ostávajú zaskočení. Prvé mesiace sú pritom pre vývoj dieťatka mimoriadne dôležité. Preto na Slovensku vznikla unikátna dvojdielna kniha s názvom Máme dieťa s poruchou sluchu. Rodičom zásadne pomôže nielen s prvými krokmi, ale aj s množstvom ďalších otázok, ktoré ich sprevádzajú v prvých rokoch dieťatka. Jej unikátnosť spočíva najmä v tom, že spája odborný pohľad pedagógov či lekárov a reálne skúsenosti rodín s dieťaťom s poruchou sluchu. Publikácie vznikli vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácií Pontis.

Kniha obsahuje najmä praktické informácie

Publikáciu zostavili 3 autorky, ktoré v nej zúročili dlhoročné skúsenosti z ich odbornej a teoretickej praxe, ako aj z programu Mobilný pedagóg. Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová na nej pracovali viac ako 2 roky. „Na Slovensku chýbala publikácia so zameraním na raný vek, ktorá by odpovedala na otázky rodičov, napríklad na koho sa obrátiť, ako nakontaktovať iné rodiny s podobným osudom či odborníkov,“ vysvetľuje Darina Tarcsiová, jedna z autoriek. „V knižke sú hlavne informácie praktického charakteru. Rodičia sa dozvedia, ako rozvíjať komunikáciu s dieťaťom, ako rozvíjať jeho sluchové, rozumové schopnosti, či ako celkovo podporovať jeho vývin. Obsahuje aj kapitoly, v ktorých píšeme o rôznych možnostiach vzdelávania detí s poruchou sluchu,“ dodáva ďalšia autorka, Silvia Hovorková. „Do knihy sme vyberali oblasti, o ktorých sa priamo s rodičmi počas poradenských stretnutí rozprávame. Čitatelia v nich nájdu aj konkrétne rady, ktoré dávajú rodičia rodičom,“ dopĺňa Martina Rzymanová.

Knižku si môžete bezplatne stiahnuť tu (kliknite na obrázok knihy):

Na aké otázky odpovedá kniha:

● Ako sa rodičia vyrovnávajú s diagnózou?
● Čo môžu urobiť, aby minimalizovali dôsledky poruchy sluchu?
● Čo môžu urobiť, aby ich dieťatko vedelo, že sa mu snažia porozumieť?
● Prečo čítať s dieťatkom s poruchou sluchu?
● Ako vidia výchovu ľudia s poruchou sluchu?
● Ako začať so sluchovou a rečovou výchovou?
● Posunkovať alebo neposunkovať?

 

Knihu si v tlačenej verzii môžete objednať na stránke DobraKrajina.sk pod projektom „Máme dieťa s poruchou sluchu“ za odporúčaný príspevok 15 €. Výťažok poputuje na podporu občianskeho združenia OZ Nepočujúcedieťa.sk, ktoré sa venuje rodinám s deťmi s poruchami sluchu.

Pozrite si fotografie z krstu knihy:

Leave a reply