Hľadanie podnájmu pre priateľa, objednanie sa k zubárovi, ale aj informácie ohľadne zmeny priezviska na matrike či v zdravotnej poisťovni. Aj takéto prípady riešia ľudia so sluchovým postihnutím s tlmočníčkami cez novú službu Online tlmočník.
Služba, ktorú sme spustili pre týždňom s podporou Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, má pomôcť nepočujúcim pri vybavovaní na úrade, návšteve lekára, hľadaní si práce a v rôznych iných situáciách, kedy nemajú k dispozícii asistenta.
Od začiatku je o službu záujem
Nepočujúci to vo svete počujúcich nemajú vždy ľahké. Často narážajú na komunikačné bariéry. „Keď sú napríklad na úrade alebo u lekára často pri sebe potrebujú človeka, ktorý ovláda posunkový jazyk a ktorý im pomôže dorozumieť sa. Takýchto tlmočníkov je však na Slovensku málo. O to ťažšie je to pre nepočujúcich, ktorí žijú na dedine alebo v malých mestách,“ dodáva programový manažér Juraj Recký z Nadácie Pontis.
Aj preto je služba Online tlmočník pre ľudí so sluchovým postihnutím prínosom. „Už prvý deň spustenia novej služby sa ukázalo, aká je dôležitá pre nepočujúcich. S s online tlmočníčkami hneď v prvý deň skontaktovalo sedem ľudí,“ dodáva J. Récky. Službu online tlmočníčok využili napríklad nepočujúci z Ružomberka, Sniny, Banskej Bystrice, ale aj z Košíc a zo Zvolena.
On-line tlmočníčky budú ľuďom so sluchovým postihnutím pomáhať aj v písomnej komunikácii. „Veľa nepočujúcich má problém so správnou gramatikou. Ak napríklad posielajú list na úrad, často si nie sú istí, či je správne napísaný. Takto ho pošlú cez internet tlmočníčke a tá im ho skontroluje,“ hovorí J. Récky.
Služba je bezplatná
Jediné, čo nepočujúci na spojenie s online tlmočníčkou potrebujú, je počítač, telefón alebo tablet pripojený na internet a službu Skype. On-line tlmočníčky pomáhajú každý pondelok, stredu a piatok od 8.00 do 20.00 hodiny. Služba je pre všetkých bezplatná a môžu ju využívať rovnako počujúci pri prekonávaní bariér s nepočujúcimi.
Na Slovensku ide o novú službu, ktorá úspešne funguje v Maďarsku, Kanade, Amerike, ale aj v susednom Česku.
„Nepočujúci narážajú na bariéry na každom kroku. Ich svet je ochudobnený o množstvo každodenných informácií. Keď sú v spoločnosti, kde sa rozpráva, často nemajú možnosť sa prejaviť a reagovať v danej chvíli. Je to ťažké postihnutie. Tak, ako slepota oddeľuje človeka od vecí, hluchota od ľudí,“ hovorí jedna z online tlmočníčok Lucia Novodomcová, ktorá žije v Kremnici a ktorá má nepočujúceho manžela i rodičov.
Tablety do klubov nepočujúcich
Nadácia Pontis s podporou Nadačného fondu Telekom tiež už čoskoro rozdá tablety do klubov nepočujúcich, kde sa stretávajú ľudia so sluchovým postihnutím. „Uvedomujeme si, že veľa starších nepočujúcich nemá prístup k zariadeniam, cez ktoré by službu Online tlmočník mohli využiť. Aj takýmto spôsobom im chceme pomôcť, aby ju mohli využívať,“ dodáva J. Recký s tým, že výzvu na získanie tabletov Nadácia Pontis zverejní už tento týždeň.